Çorap kelimesinin kökeni nedir?

Çorap kelimesinin kökeni dilimizdeki birçok kelime gibi Farsça’ya dayanmaktadır. Farsça “gorab” kelimesinin yolculuğu önce Arapça’ya “curab” olarak başlamış, oradan da Türkçe’ye “çorap” olarak geçmesiyle devam etmiştir. Arapça’da deri veya bez torba, yumuşak deriden iç ayak kılıfı anlamına gelmektedir. Daha sonra, Türkçe’den de Balkan dillerine benzer şekilde aktarılmıştır ve halen kullanımdadır. (Kaynak)

Türkçe’de çorap kelimesinin sözlük karşılığı ise pamuk, yün vb.nden örülen, ayağa giyilen giyecek olarak tanımlanmıştır.

Çorap kelimesinin kökeni, İngilizce'de stocking ve hose kelimelerine dayanmaktadır.
Çorap giymiş gibi…

Çorap kelimesinin İngilizce kökeni

Çorap kelimesinin kökeni İngilizce’de ise kök kelimesini temel almıştır. Bilinen karşılığı olan Sock kelimesinin varlığı antik çağlara kadar uzanmasına rağmen 14. Yüzyıl’dan itibaren İngilizce’de çorap kelimesinin karşılığı olarak daha çok Stocking ve Hose kelimeleriyle eşleşmiştir. Kelime kökü olan Stock anlam olarak kök ve Stocking kelimesi ise vücudun kökünü örten anlamında kullanılmıştır. Hose deyimi ise atların bacaklarında genellikle diz bölümünün altında kalan farklı renkteki kısımları çorapla benzeştiren bir anolojinin ürünüdür.

İlk külotlu çoraplar büyük ilgi çekmişti.
İlk külotlu çoraplar büyük ilgi çekmişti.

İnce çoraplar ne zaman moda oldu?

1920’li yıllardan önce çorap, Viktorya tarzında kabarık ve yere kadar inen uzun etekler giyen kadınlar tarafından daha çok sıcak tutması için giyilen ve yabancıların görmesinin mümkün olmadığı bir giyim eşyasıydı. 1920’lerden itibaren bacakların görünmeye başlaması ile bayanlar için de çok önemli bir moda unsuruna dönüşen ince çoraplarda 1930’lu yıllardan itibaren ipek ve suni ipek iplikler ve 1940’lı yıllardan itibaren de naylon iplik ağırlıklı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

15. yüzyıldan itibaren çorap modanın ayrılmaz bir parçası sayılmış ve 1590 yılından önceki dönemde çorap genellikle yünden imal edilmiştir.  İlk örgü makinelerinin ortaya çıkması ile birlikte çorap ipek, pamuk, yün ve keten ipliklerinden imal edilmeye başlanmıştır. Lisle olarak isimlendirilen bir tür işlenmiş pamuk oldukça revaçta olan bir çorap materyaliydi.

Külotlu çorap ne zaman icat edildi?

Amerika’da North Carolina Eyaleti’ndeki Glen Raven Mills şirketi, Panti-Legs adını verdiği ilk külotlu çorabı 1959’da piyasaya sürdü. Tam arayışlar sürerken külotlu çorabı artık zorunluluk haline getiren bir moda başladı. Mary Quant adlı bir kadın mini eteği yarattı ve 1960’larda önce Londra’ya sonra Amerika’ya ve Hollywood filmleri yoluyla da dünyaya yayıldı. Özellikle süper mini etekler, kadınları neredeyse çıplak bıraktığı için, kusurları ve görülmemesi gereken noktaları gizleyecek bir çorap tasarımına acilen ihtiyaç vardı. Bugün bildiğimiz anlamda külotlu çoraplar, işte bu ortamda yaratıldı ve piyasada da çok tuttu.

İlk zamanlar külotlu çorap danyesi diye bir şey yoktu.

İlk külotlu çorapları giymek oldukça zordu!

İlk külotlu çoraplar, naylon çorapların üst kısımdaki streç naylonlara iliştirilmesi yoluyla üretilmiştir ve bu nedenle iliştirilme sınırları açıkça gözükür. Bu çorapları düzgün biçimde giyebilmek için kadınların külotlu çorabı neredeyse çenelerine kadar çekip uzatmaları gerekiyordu, ancak bu şekilde çorap bacağa ve ayağa tam olarak oturuyordu. Tabii ki bu zorluk ilk külotlu çorapların popüler olmasına fazla katkıda bulunamadı. Bir süre sonra satılan her külotlu çorap paketinde, nasıl giyilmesi gerektiğini anlatan kılavuzlar da koyuldu.

Şimdi ise külotlu çorap modelleri saymakla bitmiyor!