Siyah file soket çorap, kareli kumaş pantolon ve topuklu ayakkabı giymiş bir kadın tarz görünüyor.

File çorap kombini nasıl yapılır?

File çorap kombini, kurumsal şirketlerde çalışan, klasik ya da sade elbise seven kadınlar tarafından uzunca zaman dikkate alınmadı. İlk olarak daha önceleri dikkat çekmek bu kadar gündemde değildi. Bir de hareketli ve/veya canlı, iddialı kombin kullanan kişilere sosyal dönüşüm öncesi pek hoş gözle bakılmıyordu.

Haydi çok da üstünü örtmeden söyleyelim: File çorap giyen kadınlar hafife alınmaktan, dikkate alınmamaktan ya da en kötüsü seks işçisi olarak görülmekten/sanılmaktan korkuyordu. Tüm bunlar neyse ki geride kaldı.

file çorap kombin nasıl yapılır

Özellikle internetin keşfi ile bilgiye erişmekteki kolaylık dünyada neler olup bittiğinden daha kolay haberdar olmamızı sağladı. Hatta ulaşılmaz kategorisindeki ünlülerin gündelik hayatlarına ilişkin, evlerine dahi konuk olarak şahit olmamız bir takım toplumsal dönüşümü tetikledi de biraz rahatladık. Kimse giydiği ya da giymediği ile değerlendirilmemeli. Neyse, şimdi sosyal sorunlara parmak basan bir makaleye dönüşmeden, biz en iyisi file çoraplara dönelim. Bu stil sahibi ünlüler sayesinde artık spor kıyafetlerle de kullanılan file çorap kombini, daha feminen, estetik, cool, farklı ve asi bir görünüme ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Günümüzde file çorap modelleri, kişinin nasıl bir görünüm vermek istediğine ya da kendisini nasıl hissettiğine göre sıkıntı çekmeden seçenekler bulabileceği kadar arttı. İşin içerisine biraz da iddia kattığı için tercih edilen file çorapları kaykayı elinde dolaşan bir genç kızın da kullandığını görebiliyoruz, bir iş toplantısına giden çalışan kadınların da.

Akıllara gelen bir soru da şu: File çorap erkekleri etkiler mi?

Geçmişten bugüne file çorap…

Renk, uzunluk, file aralığı seçenekleri yüzünden o kadar çok çeşitte file çorap var ki; bir kadın isterse iddialı, isterse daha kadınsı, isterse kural tanımaz – asi görünmek için file çorabı tercih etme imkanına sahip. Bu kadar elverişli bir kullanım alanı sunan bu aksesuarı kullanırken gözden kaçırılmaması gereken tek kural var: File çorap kombinini doğru kurgulamak gerek. Aksi takdirde gereksiz bir alaladeliğe sebep olabiliyor.

kıyafetlerle geçtiğimiz sezon trend olmuştu. Aslında hala trend olduğu için, konuyu tekrar incelemekte fayda var. Çünkü bu çorapların sadece klasik kombinlerle kullanılabileceği düşünülüyordu ama konu başka kombin türlerine de sıçrıyor.

File çorap nasıl seçilir?

File çorap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bacak yapınıza olan uyumluluğu. Eğer bacaklarınız kısa ya da kalın ise seçiminiz mutlaka küçük, ince delikli file çoraplardan yana olmalıdır. Aralıkları geniş tercih edilen file çorap uygun olmayan bir bacak boyuyla eşleştiğinde amaçlanan iddialı ya da şık tarzın aksine sebep oluyor. Bacakları olduğundan daha kalın göstermeye hiç niyetimiz yok.

Eğer bacaklarınız ince bir yapıya sahip ise de daha büyük delikli fileli çorap modellerinden tercih etmenizde yarar var. Diğer örnekte aktardığımıza benzer bir durum ince bacaklar için de geçerli. Fazla geniş seçilen file aralığı, ince bacaklarda olduğundan ince (aslında sıska) bir görünüme sebep oluyor.

Yani ilk kural; uygun file aralığı seçmek!

Çorap çeşitleri ve bu çoraplar modaya uygun ya da tarz bir görünüm oluşturacak şekilde nasıl seçilir ve kullanılır?

Sırada file çorap kombini!

File çorap ile yırtık jean kombini

En revaçta olanı yırtık jeanle kullanımı. Özellikle yırtık jean altına geniş delikli file çorap kombini tercih edilmekte. Jeanlerin sıkıcı (aslında sıkıcı demek yanlış olur – belki sıradanlaşmış ya da fark yaratmayan günlük kullanım şekli vs denebilir) tavrına kadınsı bir hava katan file çoraplar, daha canlı ve tarz bir görünüme ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca bu tarz kullanımı, istediğiniz ayakkabı ve çantayla rahatça tarz görünmenizi de sağlayarak mümkün kılabilirsiniz.

Yırtık kot temelinde düzgün giyinmek gibi temel bir kuralı yıktığı için, file çoraplarla uygun şekilde kombinlendiğinde yerine göre sıradışı olmakla birlikte alt metinde “ben göründüğümden daha fazlasıyım!” gibi bir anlam da içerebiliyor. Yani, kullanan kişinin herkese göstermediği, toplum içinde emareleri dikkatli kişilerin görebileceği özellikleri olduğunu iddia etmeye benzer bir mesajı olabiliyor. Yanlış anlamaya mahal vermemek için, yırtık kot ve file çorap ile “sürprizli bir insanım” demek mümkün diyelim, konu kapansın.

Son dakika ilavesi: Elbette kimse yırtık jean giymek zorunda değil. Gayet normal bir kot tercih etmiş olabilirsiniz ve işin güzel tarafı kotunuzu hala file çorapla kombinleyebilirsiniz. Kotun altına topuklu ayakkabı, stiletto ya da maskülen bir ayakkabı giyecekseniz soket file çorap kullanmak gerekli. Bunu ayakkabı kombini başlığı altında daha detaylı inceleyeceğiz. Ama konu buraya kadar gelmişken söylemekte fayda var; normal denecek bir kotun altına spor ayakkabı giyecekseniz ya file çorap tercih etmeyin ya da kontrast bir renk ile snob bir tavrı yakalayın.

File çorap asi görünüm vermek için yırtık şekilde kullanılıyor.

Etek – Şort ile kombinlerken…

En baştan beri aslında etekle kullanılır file çorap. Birbirini tamamlayan ya da aynı renkle giyilir, altına da topuklu bir ayakkabı tercih edilirdi. Benzer kullanıma hala rastlansa da senaryo artık çok değişti.

Çorabın kendisinin pek de görünmediği kullanımlara bir örneğimiz daha var. Mesela, yüksek belli etek, şort ya da pantolonlarınızın içine de giydikten sonra bir crop top giyerek belinizde file çorabın görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu dekoltenin oldukça dikkat çekici ve gözleri file çoraptan ayırmanın zor olduğu bir gerçek. Kendine güvenen ve vamp görünmek isteyen kadınlara tavsiye ediyoruz.

Eğer daha günlük kombinlere adapte edeyim diyorsanız, bilekte biten pantolonlarınızla giyebilir ve ayakkabı ile pantolon arasında hafifçe görünmesini de sağlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızın içine giyeceğiniz kısa file çoraplarla tüm kombininizin havasını değiştirebilirsiniz. Bu ufak dokunuş sizi daha stil sahibi bir görünüme ulaştıracaktır. Kombinlerinize hem elegant hem de spor bir hava katacak file çoraplarla günlük kıyafetlerinizi renklendirebilirsiniz.

Buraya kadar aktardıklarımızdan şöyle bir anlam da çıkıyor; file çorabı kombinlerken, göstermek kadar göstermeyerek de ya da kısıtlı şekilde gösterek, imada bulunarak da kullanmak mümkün. Bunun tonu, rengi ve şekli daha önce aktardığımız şekilde, hem vücut yapınıza hem de bu kombini hangi ortamda kullanacağınıza bağlı. Tüyoları biz aktarıyoruz ama dengesini ve size uygun ayar noktasını bulmak biraz size kalıyor sonuçta.

file corap kombini

Elbise ve ayakkabı ile nasıl kombinlenir?

Düz renk ve sade elbiselerinizi file çoraplarla kombinleyerek günlük stilinize hareket getirebilirsiniz. İster loafer ayakkabı isterseniz de çorap botlarla tamamlayabileceğiniz kombininizi istediğiniz aksesuarla renklendirebilirsiniz.

Ayakkabılarla olan kombininde ise; file çorap – spor ayakkabı kullanımı çok şık oluyor ve günlük kullanıma çok uygun. Renk seçimine dikkat etmekte fayda var, spor ayakkabıyla aynı renk giyilmesi etkisini azaltacaktır. Çok aykırı bir renk tercih edilmesi ise tüm dikkati o noktaya çekecektir, özellikle şort ya da kısa etekle birlikte kullanıldıysa. Kombin içerisindeki üst parçayla aynı ya da yakın bir renk en güvenli kullanım şeklidir.

Burnu kapalı ayakkabılarla ilgili kafalar karışık. Bir kısım kitle “bu konunun sonuna geldik diyor”, diğer bir kitle ise halen file çorabın burnu kapalı ayakkabı ile kullanılabileceğini söylüyor. Karar size kalmış. Ama biz yine de birkaç tüyo verelim. Burnu kapalı ayakkabılar maskülen bir tarza sahipse konu çok kolay: etek ya da pantolonla kontrast yaratacak bir renk seçimi ve geniş olmayan file aralığı ideal. Bunun dışındaki seçeneklerde ayakkabı ve çorap rengini yakın tutmakta fayda var.

Burnu açık ayakkabılarla ise külotlu file çorap kullanımı zor bir tercihe dönmekte. Pantolon giyecekseniz, konu tamam, orta derece aralıklı bir file çorap isterse külotlu, ister dizüstü, ister soket olsun problem yok. Güvendesin! Ama şort ile burnu açık ayakkabı tercih ediliyorsa, ya külotlu çorap ya da soket file çorap ile kombinlemek gerek. Ayrıca renk konusunda çok kontrasta gitmemek gerek.

Son olarak, uzun çizmeler ve botlardan gözüken file çorap ise mini etek, şort kombinlerinde çok cool!

Örnek olacak birkaç kombin…

Bu kadar bahsetmişken, file çoraplara bambaşka bir anlam katmış ve file çorap kombininde farklı tarzlara yelken açmaya imkan vermesiyle ünlü olmuş Lirika Matoshi‘den bahsetmemek olmaz. Sitesine ismini tıklayarak ulaşabilirsiniz; file çoraplara kattığı yeni anlam hakkında bir miktar daha fikir sahibi olmak için ise aşağıda bu konuya ilişkin videoyu izlemeni tavsiye ediyoruz!

Hatta bu işlemelerle süslenerek file çorapları yeni bir akıma dönüştüren Lirika Matoshi’nin eserlerini bir de ülkemizden bir video ile aktarmış olalım:

File çorap, eskiden pek tercih edilmezdi ama gördüğünüz üzere şimdi anlat anlat bitmiyor. Yaldızlısı, işlemelisi, soket tipi, dizüstü file çorap diye saymaya kalksak sonu gelmez. Konuyu toparlamak adına son bir kez özetleyim:

File çorap kombini yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Vücut tipinize göre file aralığı seçmek önemli!
  • Gideceğiniz yere çok aykırı düşecek renklerden kaçının.
  • İddialı bir görünüm vermek çok kolay ama fazla iddia rüküşlüğe sebep olabilir.
  • Dizüstü etekler ile ancak soket file çorap tercih edin.

Haydi şimdi tüm iddiamız, renklerimiz ve özgürlüğümüzle sokaklara…