File Çorap

File Çorap Kombini

file çorap
siyah file çorap, yırtık kot ve topuklu ayakkabı ile kombini

Yılbaşı partisine giderken kombinlenebilecek, sahne alan sanatçılar, festival dansçıları tarafından sıkça kullanılan ya da sadece dışarı çıkarken bile kullanılabilecek, oldukça feminen/dişi bir aksesuara geldi sıra: File çorap!
Yani file çorap kombini bu kadar kullanışlıyken, her ortamda bir kombin imkanı varken, bu yüzden nasıl kullanılacağını bilmekte fayda var.

Stil sahibi, ismi bilinen tasarımcıların kıyafet kombilerinde görüyoruz, spor ayakkabıyla kombinlendiğini görüyoruz, topuklu ayakkabıyla görüyoruz, geniş aralıklı, minik delikli, kısa ya da uzun file çorap çeşitlerini görüyoruz. Taşlı file çorap, incili file çorap görmeye başladık. O kadar geniş bir yelpaze de ve o kadar çok farklı kombin çeşitleri var ki, şık görünmek isteyen kadınlar için konuyu biraz incelemekte fayda var.

File çorap kombini ne zaman ortaya çıktı?

Tarihte bir dönem modanın merkezi olmuş Paris’te ortaya çıkan file çoraplar, hiç de modayı pek de takip etmeyen bir sektörde; müzikal ve tiyatroda görüldü ilk olarak. French cancan gösterisiyle ünlenmiş bir kabare olan Moulin Rouge‘da (Türkçe: Kırmızı Değirmen) sahne alan sanatçılar tarafından 1800’lü yılların sonunda kullanıldı file çorap. Amaç dikkat çekmekti ve oldukça da başarılı oldu.

File çorap ilk kullanımdan beri dikkat çekmek isteyen kadınların tereddüt etmeden kullanabileceği bir kıyafet halini aldı. Bunun temel sebebi ise enteresan bir gelişme sonucu oldu. Cancan dansçılarının ilgi çektiği fark eden o dönemin hayat kadınları file çorap kullanmaya başladı ve bu çorap o tarihten beri erkeklerin zihninde cinsellik, şuh görünmek ve vamp olmakla kodlandı. Dolayısıyla, file çorap kadınsılık, çekicilik ve iddia katan bir aksesuar olarak hayatımızda yerini aldı.

File çorap nedir?

Balıkçıların kullandığı ağa oldukça benzediği için, İngilizce’de fishnet (balık ağı) olarak adlandırılmaktadır. Balık ağına oldukça benzer delikler içeren file çoraplar ilk olarak sahnede (cancan dansçıları sayesinde) ortaya çıkmış, sonrasında da sahneden hemen inmek yerine çeşitli müzik gruplarının (özellikle rock ve hard rock gruplarının) koleksiyonunda yer almış. Bu grupların yaptığı müzik ile eşleşerek kimi noktalarda asi gençliğin başkaldırısını seslendirek unsurlar da olmuş. Bu çoraplar, filmlerde ve çeşitli fetiş oyunlar da karşımıza çıkıyor.

Rahatlıkla söyleyebiliriz ki file çorap bir taraftan seksi, bir tarafta asi! Hal böyle olunca file çorap desenleri, çeşitleri ve kombinleri hakkında bilgi edinmekte fayda var. Çünkü bastığı yeri titreten kadınlardan biri olmak için birkaç detaya dikkat etmek gerekli.

File çorap kombini nasıl yapılır?

File çorap kombini uygun parçalar bir araya getirildiğinde müthiş çekici ve iddialı, aynı zamanda da şık bir görünüm sağlıyor. Tarzı ile dikkat çekmek isteyen, iddasını göstermekten ya da farklı olduğunu giyimi ile ortaya kadınların bir çoğunun çekmecesinde file çoraplara ayrılmış özel ve renkli bir bölüm var. Nereden mi biliyoruz? Biraz dikkatli baktığınızda sokaklarda bile file çorap modellerinin ne kadar farklı şekillerde ve sıkça kullanıldığını görebilirsiniz. Sokaklardan başka, ünlülerin kıyafet kombinlerinde de çokça görüyoruz.

Bir açıdan bakıldığında file çorabı kombinlemek çok da kolay görünüyor ama bu bizi yanıltmamalı. Çünkü file çorabın desen aralığı, rengi ve boyunu doğru seçmezsek, kombindeki diğer parçalar ne kadar şık olursa olsun sonuç oldukça başarısız oluyor.

File çorap neden çekici?

File çorap kullanım sıklığı genelde günün moda anlayışına göre değişiklik gösteriyor. Modayı dikkate almadan kendi tarzını oluşturmayı başarabilmiş kadınların cesur bir şekilde kullandıklarını da görüyoruz file çorapları. Aynı zamanda kendini ifade etmek anlamında oldukça kullanışlı bir aksesuar olduğunu da gözden kaçırmamak gerek. Birkaç temel noktaya dikkat ettikten sonra kombinlemesi oldukça kolay olan file çoraplar, kabul etmeliyiz ki kullanan kişiye bir tarz katıyor ve iddialı bir hava veriyor.

Farklı, stil sahibi ya da cool görünmek için belki akla ilk gelen marka bir çanta ya da ayakkabı olabilir. Fakat file çorap hem fiyatı hem de yarattığı etki ile pahalı bir aksesuar kadar gününüzü kurtabilir. Örneğin, güzel bir kombinle file çorap giyen birini gördüğümüzde dikkatimizi çektiğini itiraf etmemiz gerek. Aynı zamanda asi ve başkaldıran bir havası olduğu için genç kızların sokak modası içerisinde spor ayakkabı ile dahi (soket) file çoraplar giydiğini görebiliyoruz. Yani aslında şöyle; file çorabı kombinlemek çok kolay, kuralları yıkıp kendi tarzınızı oluşturmak mümkün, bu iki adımı ıskaladığımızda ise oldukça rüküş olabiliriz.

Etek, jean, yırtık jean, kumaş pantolon, spor ayakkabı ya da stiletto ile kullanımı çok kolay olduğu için de sıklıkla tercih edilen bu çorap, dikkat edilmesi gereken bazı tehlikeler de barındırmakta. Örneğin, file aralığı ya da desenine dikkat edilmediği durumlarda kolayca rüküşlüğe düşmek de olası.

Nelere dikkat etmeli?

Herhangi bir modanın etkisine kapılmadan önce ilk önce sorgulanması gereken şey, tercih edilecek ürünün vücut yapısına uygunluğu. Dolayısıyla çorabın bacak yapısına uygunluğu, uyumluluğu göz ardı edilmemelidir.

Vücut yapısına uygunluk anlamında incelendiğinde hatalı kullanıma en az izin veren file çorap çeşidi sık aralıklı, küçük delikli olanlarıdır. Bu yüzden de tercih edilme olasılığı en yüksek olan çeşittir. Çünkü geniş aralıklı olmayan çoraplar, bacakların çok ince olduğu durumlar haricinde giyen kişiye yadsınamaz bir şıklık katmaktadır. Yani denilebilir ki, kısa ya da kalın bacaklar için seçim kesinlikle küçük delikli çoraplar olmalıdır. Normal ve üzeri uzunluktaki bacaklar için ise delik aralığı ve desenini zevkinize göre seçebilirsiniz.

Nasıl kombinlemeli?

Yırtık pantolon, özellikle de yırtık jean modasının tekrar ortaya çıkmasıyla pantolon ya da şort demeden kombinlenmeye başlayan fileli çorap kullanımı gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda yaz – kış ayrımını da ortadan kaldıracak şekilde çizme, topuklu ayakkabılar, bootie ya da spor ayakkabılar ile kullanılan fileli çorap küçük fileli modellerden büyük fileli modellere kadar büyük bir yelpazeye sahip.

Mini etek, elbise ya da kumaş pantolonlarla kolayca kombinlenebilen file çorap modelleri kısa paça kot ya da kumaş pantolonlarla da şık görünmektedir. File çorap modellerini iş ortamında kullanabilmek için kot pantolon, kumaş pantolon modellerini tercih etmek gayet mümkün.

Fileli çorap aynı zamanda mini etek, mini elbiseler ve uzun çizme modelleri ile kombinlemek neredeyse gardropunuzdaki tüm kıyafetleriniz için doğru bir kullanım imkanı var demek! File çorap modasını takip ederken, elbise kombini yapmak istiyorsanız dizde ya da diz altındaki elbise modellerini tercih etmelisiniz.

Ayakkabı çeşidine göre file çorap kombini

Kombin yaparken elbette tüm parçaları dikkate alarak hareket etmek gerekir. File çorap söz konusu olunca, bu çorabın kombinin tüm unsurlarını daha görünür hale getirdiğini düşünürsek, ayakkabılar ön plana çıkıyor. File çorap seçerken, giyerken, kombinlerken ne tür bir ayakkabı giyeceğimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Bot ve file çorap kombini

Asker botu ya da postal ile kullanılacak file çorap agresif, saldırgan ya da sert bir görünüm vermenizi sağlayacaktır. Renk anlamında genel olarak siyah çorap tercih edilse de, renk seçimi tamamen tercihinize ve keyfinize bağlı, çünkü file çorap postal ile birlikte her türlü nefis bir eşleşme sağlıyor. Pantolonun paçalarını birkaç kat kıvırarak çorabı ortaya çıkarmak, göstermek şu sıralar pek havalı!

Topuklu ayakkabı file çorap kombini

Stiletto ve/veya diğer topuklu ayakkabılar ile file çorap müthiş zarif bir birliktelik yapıyor ve hem şık, hem çekici bir tarz oluşturmanıza yardımcı oluyor. Hem de bunu yaparken kibarlığından da vazgeçmiyor. Bu tip bir file çorap kombininde dikkat edilmesi gereken nokta topuğun inceliği/kalınlığı. Çok ince topuklu bir ayakkabı tercih edilmişse, file çorap ağ aralığının küçük olması gerekli. Bunun tersi durumda ise, kalın topuklu bir ayakkabıda, file aralığı topuk genişliğinden fazla olmalı. Bunun dışında kısa ya da külotlu file çorap giymek tamamen tercihinize kalıyor. Ayrıca paçası yüksek ya da paçası kıvrılmış pantolonlar ile, kumaş şort, mini etek ile rahatça kombinleyebilirsiniz.

Makosen ayakkabı file çorap kombini

File çorap kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken ayakkabı çeşidi makosen ayakkabılar. Çünkü makosen ayakakbılar hatayı çok çabuk ve büyüterek ortaya çıkarıyor. Bu yüzden file aralığını mümkün olduğunda küçük seçmek gerekiyor. Verilebilecek en büyük tüyo bu! File aralığına dikkat ettikten sonra gerisi size kalıyor; çorap boyu ve çorap rengi gibi değişkenleri diğer kıyafet parçalarına göre belirlemek gerekiyor.

Spor ayakkabı file çorap kombini

Spor ayakkabı giyiyorsanız, file çorap ile işimiz kolay! Yırtık jean, mini etek ya da şortla rahatça kullanmak mümkün. En geçerli ipucu, bahsettiğimiz tarzda bir kıyafet kombinliyorsanız mümkün mertebe külotlu file çorap tercih edin. Yaz aylarında ise kısa file çorap ile kullanım daha mantıklı olacaktır.

Çizme file çorap kombini

Çizme ile file çorap ancak iddialı bir kombin oluşturmak istendiğinde kullanılmalı. Çünkü biliyoruz ki diz üstüne kadar devam eden bir çizme kendi başına oldukça ve yeterince dikkat çekici! Ayrıca unutmamak gerekiyor ki, kombinde bir yıldız parça olmalı. Ama yine de file çorap – çizme kombini yapılacaksa en doğru tercih mini etek olacaktır. Çok sık olmayan file aralığı ve sakin bir renk seçmekte fayda var.

File çorap ve file çorap kombini ile ilgili temel bazı bilgileri paylaştık. Şıklığınızı tamamlamak, birbirinden farklı file çorap modelleri hakkında bilgi verebilmek için bir yazı daha hazırladık. En şık kombin fikirleri için: File çorap giyerken nelere dikkat etmeli?

File çorapların etrafta sıkça görülmesi yüzünden tercih etmek istemediğiniz durumlarda, çözüm çok kolay: desenli külotlu çoraplar!

Editörün Seçtikleri
Siyah kğlotlu çorap en sık kullanılan külotlu çorap modeli
Beyaz soket çorap
Erkekler çorap seçerken nelere dikkat etmeli