corapta-moda-trendleri

İlk Çorap Tarihte Ne Zaman Görüldü?

İlk Çorap Hakkında Kısa Bilgiler

Yapılan kazılardan elde edilen bulgularda ilk çorap milattan önce 500 ile 600 yıllarına ait olduğu bilinmekte fakat kime ait olduğu ise bilinmemektedir. Daha sonra devam eden kazı çalışmalarında bulunan çorapların tam olarak kimler tarafından kullanıldığı saptanamamıştır. Fakat Altay Dağları’nın eteklerinde yapılan çalışmalarda bulunan çorapların keçeden yapıldığı net olarak bilinmektedir.

Yazılı kaynakta ilk çorap

Çoraba rastlanan ilk yazılı kaynakta Yunanlı şair Hesiodos, milattan önce 8. yüzyılda hayvan kılından yapılmış ayakkabı astarı şeklinde söz eder. 1920 yılında Mısır’da yapılan kazılarda ise milattan önce 3. ve 6. yüzyıla ait örme çoraplar bulunmuştu. Kaba örgü tekniğiyle örülmüş bu ilk çorapları Mısırlıların giydiği saptandı. Hun hakanı Atilla da bacaklarına kumaş parçaları sararak çorabımsı şeyler giymiştir.

İlk çoraptan bugüne gelirken külotlu çorapların icadı çok önemli.

Artık çorapların da modası var, yeni trendleri incele!

Naylon çorabın icadı

El örgüsü çoraplar günümüzdeki şekillerini 17. yüzyılda almış ve aynı dönemde hazırlanan bir sistemle mekanik çorap üretimine geçilmiştir.
Amerika’daki Dupont şirketinin dayanıklı, örtücü ve esnek bir elyaf olan ve günümüzde ‘’ naylon ‘’ olarak bilinen ipliği bulmasıyla, 1940 yılında Amerika’da üretilen ilk naylon çoraplar, satışa çıkartıldıklarının ilk dört günü tam kırk milyon adet satmıştır.

Amerika, dünya çorap üretiminde birinci sırada bulunmakta, onu İtalya ve üçüncü sırada Türkiye takip etmektedir.

Kelime olarak incelendiğinde ise, çorap kelimesinin kökeni dilimizdeki karşılığı açısından bakarsak Farsça’ya dayanıyor.