Jartiyer Çorabı

Jartiyer Çorabı; Fantazi Nesnesi mi, Kolaylık mı?

Jartiyer Çorabı

Jartiyer çorabı demişken, en baştan alalım; jartiyer nedir?

Jartiyer çorabı icat edilmek için teknolojinin gelişmesini epey beklemiş. Gelin öncesinde bu jartiyer konusunu inceleyelim. Şu sıralar gelin takımları ile birlikte jartiyer takımların satılmasının aslında çok enteresan bir geçmişi var. Ortaçağ’da genellikle Avrupalı (ve aristokrat) gelinlerin tercihine dair çeşitli kesin olmayan bilgilere rastladık. Ortaçağ’da kullanılan korseler ve elastik olmayan çorapların varlığını kabul ettiğimizde çok da mantıksız görünmüyor. Günümüz kullanımına tekrar girip moda olması ise ipek çoraplar için kullanılmasından sonra moda ya da şıklık yaratan bir aksesuar olarak kabulüne denk geliyor.

Jartiyer çorabı diye bir şey aslında yok!

Jartiyer kelimesi dilimize İngilizce “garter” kelimesinden geçmiştir ve kelime karşılığı “diz bağı” ya da “çorap bağı” şeklindedir. Jartiyerin Türkçe kullanımda kazandığı anlam, çorapları dizin üstünde ya da altında tutmaya yarayan lastikli bağdır, yani jartiyer aslında lastik bir kuşaktır. Jartiyer çorap, jartiyer çorabı ismiyle anılmakta olan çoraplarla kullanımının yarattığı rahatlık sebebiyle hemen aksesuar haline dönmüş ve moda ile kombine uygun olacak şekillere bürünmüştür. Yani jartiyer, jartiyer diye diye hülyalı hayalleri besleyen nesne, çorabı tutturmaya yarayan bir yan malzemedir. Ama işte konu o kadarcık değil! Külotlu çorapla birleştiğinde, doğru kombinlendiğinde yarattığı bir etki olduğu kesin. Yani, bir taraftan rahatlık / ferah kullanım sağlıyor, bir yandan bazı dünyalara renk katıyor.

jartiyer çorabı, jartiyer ve külot

Jartiyer takım hangi parçalardan oluşur?

Jartiyer, basen, bel ve bacağa sıkıca oturan kumaş banttır. Çorabın kaymasını önlemek için tasarlanmış bu bantların ortaya çıkışı ipek çorapların üretim zamanlarına denk gelmektedir. İpek çorabın bacağı sarması ve bele tutturulması için bele tutturulan bu bantlar sayesinde çorabı çekiştirip durma eziyeti bir son bulmuştur. O dönemlerde elastik dokumayla üretilmiş çorapların henüz icat edilmediğini düşünürsek, hem kadın hem erkekler için bu çorap askısının epey kullanışlı olduğu kesin. Evet, doğru; ilk zamanlarda, erkek çoraplarında kullanıldığı görülmüştür ve aslında kullanılması hala mümkündür ama genele yayılan bir karşılık bulmamıştır. Zira jartiyer, daha çok kadınların kullandığı bir iç çamaşırı modeli olarak kabul görmüştür. Günümüzde seksi bir görünüm için kullanıldığını ve bir fantazi nesnesi olarak da çok revaçta olduğunu görüyoruz.

Jartiyer çorabı aslında tek de kullanılabilir!

Jartiyer tek başına da satın alınabilir ama genellikle takım halinde satılmaktadır ve bu takım iki parçadan oluşur: Çorap ve çorabı tutmaya yarayan kumaş. Bununla birlikte jartiyer modelleri incelendiğinde artık iç çamaşırına yani külota doğrudan klip takılabilir çeşitlere de rastlamaktayız. Takım olarak bu şekilde kullanımlar, jartiyer takımların külot ile birlikte satılmasına ve böylece jartiyer takımların iç çamaşırı kategorisine de dahil olmasına sebep olmuştur. Özetle bir jartiyer takımı 3 parçadan oluşmaktadır: Jartiyer, külot ve jartiyer çorabı.

siyah ince jartiyer corabi mini etek

Jartiyer çorabı, jartiyer kemerine ihtiyaç duymadan, kullanılan silikonlar sayesinde üst bacak üzerinde sabit durur. Jartiyer takım halinde kullanılırken, vücuda uygun bir model seçilmezse çorabı tutan klipslerin rahatsızlık vermesi söz konusu olabilir. Ayrıca kemer bölümü (garter – yani asıl anlamıyla jartiyer) belde yüksek bir yere kayabilir ve sıkabilir. Çok rastlanmasa da bu tip zorluklara rastlanması sonucu jartiyer çorabı üretilmiştir. Külotlu çorabın kimi zamanda belde yarattığı potluk da bilinen bir tasarım aksamasıdır. Jartiyer çorabında ise, bu tarz sıkıntılar bulunmaz; çünkü hem kemer yoktur, hem de günün ya da gecenin sonuna doğru, belde simit seklinde toplanan külotlu çorabın tersine, etekle, elbiseyle, özellikle bahar ve yaz aylarında kullanıldığında büyük rahatlık sağlar, sıkmaz, bunaltmaz. Mini etek/elbise ile giyilirse bacakları olduğundan daha uzun gösterir. Ayrıca topuklu ayakkabı ile tamamlanırsa da hoş bir görünüm oluşturur.

Ten rengi kullanımda da, kontrast bir çorap tercih edildiğinde de görüntü kombinin uygunluğuna da bağlı olarak, göze daha hoş gelen bir durum söz konusudur. Ten renginize tezat bir renk seçmeniz, örneğin beyaz tenli iseniz siyah tonları veya kırmızı vb. gibi renkler de size renk ve hoşluk katabilir. Jartiyer çorabı, giyildiğinde kişinin özgüvenini arttırır ve kendinizi güzel hissettmenizi sağlar. Aynı zamanda göz kamaştırıcı bir görüntü oluşturur ve bunların yanı sıra gayet rahattır.

Jartiyer nasıl kullanılır?

Jartiyer günümüz hızlı dünyasında kullanımı zor olarak görülebilir, uğraştıran, zahmet veren bir aksesuar olarak kabul edilebilir. Kendine has çekiciliğinin yanı sıra külotlu çorabın sebep olabildiği uzun süre havasız kalma durumunu yaratmadığı için daha konforludur. Bu açıdan daha sağlıklı olduğu da iddia edilmektedir ama bununla ilgili yapılmış bir araştırmaya rastlamadık. Kullanımı da sanıldığı kadar zor değil aslında.

Genelde iki önde, iki arkada 4 adet şerit bulunmaktadır ve çorabın tutturulmasına yarayan şeritler istenen boyda ayarlanabiliyor. Çorabı yukarı çekmeden şeritlerin uzunluğunu bacak boyunuza göre ayarladığınızda işlem tamam. İşte bu kadar!  Dikkat edilmesi gereken bir hatırlatma; çorap eğer dantelliyse tutucu klipsi danteldeki güçlü bir noktaya sabitlemek gerek.

jartiyer çorabı sokak modası, deri çizme ile kullanılmış

Jartiyer Modelleri Nelerdir?

Jartiyer modelleri incelendiğinde birbirinden farklı birçok model ve renk uzun zamandır çok kolay bir şekilde her yerde rastlanabiliyor. Boy, kilo gibi kişiden kişiye değişen unsurlar sebebiyle seçim yaparken birkaç noktaya dikkat etmekte fayda var. Bu konuda, modelleri ilk olarak yüksek bel, düşük bel ve bel hizasında olmak üzere birkaç kategoriye ayırabiliriz. İnce belli kadınların bel hizası ya da düşük bel tercih etmesi doğru olacaktır.

Kilolu kadınların seçimi geniş jartiyerler olmalı. Ekstra bir parça olmadan tek seferde büstiyerden çoraba bağlanabilen modellere de rastlanmaktadır. Fakat günlük kullanımda büstiyer tercihi zor bir gün geçirmeye sebep olabileceğinden kullanımı daha çok özel günlere kaymıştır. Saten, pamuklu, dantelli modellerden hangisini tercih edeceğiniz ise kişisel olarak rahatlığınız ve kullanım amacınıza bağlı olarak size kalıyor.

Kemer kısmında elastik kumaş da kullanılabiliyor, ayar imkanı tanıyan cırtlı, kancalı ve kopçalı, modellere de rastlanabiliyor. Bu şekilde olanlar ayar yapma imkanı vermektedir. Bu tiplerden birinin kullanımında önce kemer kısmını bele dolamalı ve şerit ayarını sonra yapmalısınız. Gerginliği konusunda çok ısrarcı olmadan, rahat hissettiğiniz son noktaya kadar bu şeritleri çekmelisiniz.

Jartiyer nasıl giyilir?

  • Vücut tipinize uygun bir jartiyer seçin.
  • Uygun bedende bir çorap seçin.
  • Jartiyeri iç çamaşırın üzerine giyin ve bel hizasına getirin
  • Şeritleri (stripe) çorabınıza (klipsleri kullanarak) tutturun.
  • Bağları gergin hale gelene kadar şeritlerden çekerek sabitleyin.
  • Dışarı çıktığınızda zor durumda kalmamak için, oturmak ya da eğilmek gibi bir deneme yapın.

Jartiyer ile ilgili birçok konuya değinmişken videosunu da ekleyelim, tam olsun:

Son olarak fikir vermesi açısından sokak modası ve gelinlik kombinini de içeren çeşitli jartiyer kombin örneklerini beğeninize sunalım. Jartiyer kombininiz ile isterseniz iddialı, isterseniz vakur, dilerseniz çekici, samimi ve naif görünebilirsiniz. Bu havayı, romantik esintiler verecek dantelli takımlar, fırfırlı jartiyerler, dizüstü deri çizmeler ile yakalamanız çok mümkün.

Görüldüğü üzere nasıl bir modda olduğunuzu jartiyer çorabı ya da jartiyer takım ile konuşmanıza gerek kalmadan aksettirebilirsiniz. Renkli bir gece hayatı denilince biraz farklı anlaşılabilir belki ama bir partiye giderken bile tercih edilebilecek kadar geniş bir yelpazede kullanım imkanı var jartiyerin.

Haydi şimdi, birkaç kombin deneyin. Kendinizi rahat hissettiğiniz görünümü yakalamak için birkaç alternatifi aynada görmeden dışarı çıkmayın. Çünkü kendinizi rahat hissetmediğiniz bir kıyafet gerilmenize ve bu da çekiciliğinizin zedelenmesine sebep olabilir. Hatta, (son ama epey önemli ipucu), jartiyer kombinlerinizi evde birkaç saat giyip, otururken, ayakta ya da çeşitli şeyler yaparken nasıl hissettirdiğini, bir süre sonra rahatsızlık verip vermediğini ya da deforme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu kendinize şıklık kattığınız ve katıldığınız bir ortamda size hazırlıksız yakalanma ihtimalini ortadan kaldırma şansı verecektir.

Şimdi, nasıl görünmek istiyorsanız deneme vakti!

Jartiyer ve jartiyer takım demişken ve iç giyimden bahsetmişken bu konuda belki de akla ilk gelenlerden biri olan siyah külotlu çorap ile ilgili tüyolarımızı inceleyin!