Külotlı çorap modelleri o kadar çok çeşitte ki, sınıflandırmak zor.

Külotlu Çorap Modelleri: Malzeme, Renk, Desen

İlk zamanlar külotlu çorap danyesi diye bir şey yoktu.
Külotlu çorabın esnekliğini kontrol eden kadın bir çalışan

İlk üretildiği zamanlardaki külotlu çoraplar

Bu sektörün oluşmaya başladığı ilk zamanlar, külotlu çorap modelleri çok kısıtlıydı; sadece külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılacak şekilde üretiliyordu. Daha sonra denye faktörü devreye girdi ve çoraba formunu veren, esneklik ve dayanıklılık ölçüsünü belirleyen denye, Türkçe’ye “yoğunluk” olarak çevrilebilir. Günümüzde 5 Den (Yok Gibi), 8, 15, 20, 30, 40, 50 denye çoraplara kolayca rastlanabilmektedir.

Ten rengi külotlu çorap modelleri

Şeffaf Külotlu Çoraplar

Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çorapları kullanabilirsiniz. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyede ve aynı inceliktedir. Örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Külotlu Çoraplar

Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, mini etek için külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmayabilir.

Külotlu çoraplar neredeyse her gün kullanılmaya, kadınların vazgeçilmezi olmaya başlamasıyla birlikte çeşitleri de oldukça arttı.

desen desen kulotlu corap

Öne çıkan külotlu çorap modelleri nelerdir?

Vücut Şekillendiren Külotlu Çoraplar

Aslında vücudu kalıcı olarak şekillendirmedikleri için vücut toparlayıcı külotlu çorap demek daha doğru. Toparlayıcı çoraplar ismiyle külot kısmında daha kalın dokuma yapılmış modelleri de mevcut. Karın ve kalça bölgesini şekillendirmek için tasarlanan bu çoraplar yenilikçi bir yaklaşımla mikrofiber destekli olarak üretilmeye başladıklarından beri hem daha fazla kontrol sağlıyor, hem de ferahlıktan ödün vermiyor. Sonuçta korse benzeri sıkan bir çorabı kim giymek ister ki?

siyah külotlu çorap, balıksırtı desenli

Desenli Külotlu Çorap

Kombin tamamlamak için kullanılması kolay olabilecek bir çorap çeşididir. Kurumsal ortamlarda da çok aşırıya kaçılmadığı, desenlerin küçük tutulduğu durumlarda şıklık katan desenli külotlu çorapların kullanımı en çok şort ve eteklerle çarpıcı olmaktadır. Kış aylarında öne çıktığı göze çarpan bu çoraplar rengi tercihi ile kombini tamamlarken, desenleri ile farklılık yaratarak kıyafetinize pozitif bir etki katmaktadır. Desen anlamında tarzı yansıtacak ya da kişilik hakkında ipucu verebilecek şekilde hayvanlara sempati, turistik şehir temalı, motto içeren çeşitleri mevcuttur ve kullanım anlamında bu tip çorapların smart casual, yani biraz daha sportif bir görünüm verdiğini unutmamak gerekir.

Külotlu kadın File çorabı yırtık kot ya da şort topuklu ayakkabı ile kombinleniyor

File Külotlu Çoraplar

File çorap sosyal medya, internet gibi değişimlerin yaşanmadığı dönemde daha az kullanılırdı. Cesur ve iddialı bir görünüm sunan file çoraplar, paralel bir anlayışla öne çıkmak isteyen, güçlü ve/veya daha seksi bir tarz seçmiş kişilere hitap ederdi.
Zaman içerisinde daha yaygın bir kullanıma ulaşması, kabul görmesi birçok etkene bağlıdır ama günümüzde oldukça sık kullanıldığı su götürmez bir gerçek. Sadece külotlu çorap olmaktan çıkıp dizaltı ve soket fileli çorap modellerinin de yaygın olarak kullanılması buna en güzel örnek. Elbette her giyim unsuru gibi, file çorapları kullanırken de dikkat etmek gerek; aslında biraz daha fazla. Çünkü yapısı gereği iddialı bir görünüm veren bu çorapları kullanırken hata yapmak da şıklık katmak kadar kolay, sadece bazı temel noktalar dikkat etmek yeterli!

Desenli külotlu çoraplar dikkat çekmek için birebir!

Parlaklıklarına göre külotlu çorap çeşitleri

Mat Külotlu Çoraplar

Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır. Opak külotlu çorap ismiyle de anılırlar ve ipeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak Külotlu Çoraplar

Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak Külotlu Çoraplar

Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişine Göre Külotlu Çoraplar

Külot dikişi overlok (yuvarlak dikiş) ya da flatlock (düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.

Oldukça geniş bir dünyası olan külotlu çoraplara ilişkin bu dosyayı derinleştirerek güncelleyeceğim, takipte kalın!