ince ten rengi naylon kulotlu corap topuklu platform ayakkabi e1584845745218

Naylon Çorap, İnce Çorabın Kaçması Nasıl Engellenir?

İnce, tül çorapların kaçması özellikle dışarıdayken kaçması her zaman bir problem olmuştur. Bu tip çoraplar naylon çorap olarak adlandırılsa dahi akla ilk gelen külotlu çorap oluyor. Aslında daha geniş bir tanımı hak ediyor ama naylon çorapların ilk üreticisi, üretime külotlu çoraplarla başladığı için konu o tip bir noktaya gelmiş. Bu üretim dediğimiz süreç ise biraz tesadüfe dayanıyor. Polyester geçirilmiş çubuklar birbirinden uzaklaştırıldığında ortaya ipeğe benzer, şeffaf bir kumaş cinsi çıkıyor. Bunlar bir araya getirildiğinde ise ortaya çıkan ürün naylon çorap oluyor. Tabii, polyester çok dayanıksız olduğu için onun yerine hemen poliyamid kullanılmaya başlıyor, bu çoraplar bir önceki modele göre biraz daha dayanıklı.

İlkbahar - Yaz külotlu çorap modası

Naylon çorap dikiş izi çekici bulunmuş

Naylon çorap, Amerikalı şirket Dupont tarafından üretildiğinde o kadar ilgi çekmişti ki, satışa başladığı tarih olan Mayıs 1940’ta 4 günde tam 4 milyon adet satılmış. Tabakalar halindeki bu kumaşların bir araya getirilmesiyle üretilen arkası dikişli çoraplar çok seksi bulunmuş ve o zamandan beri kadınların vazgeçemediği bir aksesuar olmuş. Hatta bu dikişli çoraplardan satın alamayan kadınların bacaklarının arka tarafına kömür ya da göz kalemi ile dikiş izi çizerek seksi görünmeye çalıştıkları da biliniyor. Özetle, hala gündemde olan çorabın kaçması sorunu da bu şekilde ve hızla hayatımıza girmiş oldu.

Henüz ilk üretildiği dönemlerde bile, tüm gün giyildiği için deforme olup bacağın şeklini alan çorapları biraz daha uzun ömürlü kılabilmek için soğuk suyla ve elde yıkamak üzerine tavsiyeler verilmeye başlamıştı. Temelde aynı prensipten hareket ederek, naylon külotlu çorapları, ince çorap ya da yok hissi veren çorapların kaçmasını önlemek, en azından geciktirmek mümkün.

desenli kulotlu corap kadin tarz giyim ic camasir uyumu

Naylon Çorap: Kaçmaması için ne yapmalı?

İlk üretildiği günden bugüne teknoloji çok değişti ama çoraplarımız hala kaçıyor ve kadınlar hala kaçmayan ince çorap arıyor.

Kaçan külotlu bir çorabın tamiri için şeffaf renkte bir oje sürülmesi gerektiğini, böylece kaçığın aşağı doğru hareket ederek büyümesinin önleneceğini artık erkekler bile biliyor. Tabii bu aslında tam bir çorap tamiri değil, yalnızca deliğin büyümesinin önüne geçmek için küçük bir müdahale. Çorap, gözle görülen bir noktadan kaçmaya başlamışsa, aslında yapılacak pek fazla bir şey yok. Kaçığın büyümesini engelleyip, değiştirene kadar sabretmek ve başka bir noktadan kaçmamasını umut etmekten başka çare yok. Çünkü o çorap tekrar kullanılamaz! Başka yerlerden kaçma olasılığı da çorabın dayanıklılığı kadar o günkü kıyafetlere göre değişebiliyor. Mesela uzunca bir montun fermuarı o güzelim çorapları çizebiliyor, kaçmasına sebep olabiliyor. Az önce kaçmış çorap kullanılamaz dedik ama tabii, moda da bir yandan bizi şaşırtmaya devam ediyor. Kaçmış külotlu çoraplarını şortunun içine giyip sokaklarda salınmaya başlamış genç kadınları, cesur tavırları ile sıkça görüyoruz bu aralar. Yerine ve mizaca göre çorap kaçmış olsa bile kullanılabiliyor işte.

Yıkandıktan sonra diğer teki bulanamayan çorap derdinden daha büyük bir problem varsa, çoraplarla ilgili problemler arasında tabii, o da külotlu çorabın kaçması olsa gerek. Bir külotlu çorabın kaçması engellenebilirse, ne kadar para tasarrufu sağlanabileceğini hesaplamak pek mümkün değil ama epey büyük bir meblağ ortaya çıkacağı kesin gibi. Külotlu çoraplara, gerek kıyafet çeşidine ve tarz oluşturmak için, gerekse kaçtığı için yenisini almak gerektiğinden epey para harcıyoruz. Kendine vazgeçilmez bir yer edinmiş bu çorapların uzun süreli kullanımı için, ince çorabın kaçmasını önlemek için birkaç noktaya dikkat etmek yeterli.

Çorap çeşitleri ve bu çoraplar modaya uygun ya da tarz bir görünüm oluşturacak şekilde nasıl seçilir ve kullanılır?

Çorabın kaçması nasıl engellenir?

 • Elde yıkayın!

  Külotlu çorapları, ince çorapları, desenli çorapları daha uzun süre kullanmak, ömürlerini uzatmak istenler için bir öneri bu. İşten güçten vakit bulabilenlere, üşenmeyenlere elde yıkama öneriyoruz. Tüm günü koşuşturma halinde geçirdiğimiz şu günlerde pek geçerli bir tavsiye gibi görünmeyebilir. Ama yine de bu çorapların kaynatma, çitileme gibi ekstra zahmetlere gerek duymadığı da ortada. Yıkamaktan kasıt bir süre suya yatırmak ve sonra ovalayarak durulamak denebilir. Hatta suyun içerisine karbonat kattıktan sonra yıkamak daha da iyi bir sonuç verecektir. Sabun kullanımı o kadar da tahriş etmez ama deterjan, eriyinceye kadar narin çoraplarda tahribat olasılığı içerebilir düşüncesiyle, çorabı iç-dış tersine çevirerek yıkamak faydalı olur. Hatta bunu narin tüm kıyafetler için uygulamak mümkün. Ayrıca,illa makinede yıkanması gerekiyorsa, vakit yoksa, şartlar uygun değilse, çorapları bir kese, kılıf içerisinde yıkamak da yıpranmalarını önler.

 • Babet giyin.

  İnce tül çorapların burun kısmında destek bulunsa da giyilen ayakkabıya göre tırmak bir miktar zedelenme yaratabiliyor. Bu hasarın önüne geçmek için çorabın içine bir çorap daha giyilebilir, mesela babet çorap.

 • Saklama koşullarını iyileştirin.

  Tüm külotlu çorapları, tül çorapları, naylon çorapları bir arada tutmak yerine rulolar haline getirerek, yan yatmış şekilde bir çekmecede saklayın. Böylece hem kat yeri kırılması, simli çorap modellerinde simlerin dökülmesinin önüne geçerken, çorabı oluşturan kumaşın her yerinin eşit miktarda havayla temas etmesi (hava alması) sağlanacaktır.

 • Çorabın üzerine saç spreyi sıkın.

  Çorabın kaçmasını engellemek için uygulanacak bir diğer pratik yöntemse çorabı giydikten sonra üzerine saç spreyi sıkmaktır. Renk ya da görünümde bir değişiklik yaratmadan yüzey üzerinde bu şekilde koruyucu bir katman oluşturarak çorabın dayanıklılığını artırabilirsiniz. Spreyi çok fazla kullanmamaya dikkat etmek de önemli, çünkü aşırı sertleşmiş ince tül bir çorapta kırılmaya benzer izler oluşabilir.

 • Kullanmadan önce buzlukta bekletin.

  Eskiden, soğuk suyla yıkanması önerilirmiş. Buna benzer şekilde soğuğun dayanıklılığını artırdığını tespit ettikten sonra, buzdolabı alternatifi ortaya çıkmış. Naylon külotlu çorapları giymeden önce bir gece buzlukta bekletmek dayanıklılıklarını artırıyor. Buzdolabında çorabı görenlere açıklama yapmak biraz zor olabilir ama çorabın kaçmasına kıyasla açıklama yapmanın zorluğunu yaşamak daha tercih edilir görünüyor.

Bu öneriler, çorabın ömrünü uzatmaya yönelik genel kullanım ve saklama koşullarını içeriyor. Bir de çorabın daha giyerken kaçması durumu var; o da çok can sıkıcı. Desenli, renkli ya da düz bir külotlu çorap almışsınız, belki de ince bir külotlu çorap. Kıyafetleriniz ve modunuz her şey uygun. Çorabı yukarı doğru çekerken, kısacık bir an içerisinde, kaçtı gitti çorap! Kombini komple değiştirmek gerekebilir, yeni kombin tasarlamak vakit alabilir. Belki de o sırada katılmayı planlanan etkinliğe uygun başka bir kombin imkanı yoktur. Hatta en basitinden uygun renkte, desende başka külotlu çorap yoktur. Hüsranın tanımı bu olsa gerek. Bunun önüne geçmek için, yüzük gibi aksesuarları çıkarmak işe yarayacaktır. Birkaç ilave tavsiye ile,  ince çorabın giyerken kaçmasını önleyin!