Renkli erkek çorabı ve takım elbise tarz bir görünüm veriyor.

Renkli çorap modasında deyince akla ne geliyor?

Kadın çorapları uzun yıllardır zaten rengarenk. O yüzden renkli çorap sanki erkek çorabı gibi bir algı oluşuyor. Son yıllarda modacıların bu alanı keşfetmesi ile birlikte erkek çorapları alabildiğine renklendi ama konuyu kadın – erkek diye ayırmadan genel hatlarıyla bir incelemek gerek önce.

Çorabın rengi önemli mi? Renkli çorap kullanmak çok önemli diyerek kombinin diğer unsurlarının öneminden rol çalmaya gerek yok. Çorap tüm kombinasyonunuzu tamamlayabilecek, ekstra şıklık katabilecek ya da dikkatleri çekecek bir aksesuar olarak tahmin edilenden daha önemli aslında.

Çorabın rengi önemli mi?

Çorabın rengi ne kadar önemli diye konuyu tartarak, üzerine düşünerek bir inceleme yapacak olursak ise vardığımız nokta dış görünüme ne kadar önem verdiğinize göre değişir denebilir. Süslü püslü olmak ya da moda ikonu gibi giyinmek değil konu. İşin özü bir bütünlük sağlayacak şekilde giyinmek. Bu bütünlük mevsim, gidilecek ortam (iş ortamı, parti, sosyal etkinlik, konser vs), o gün uyandığımızdaki ruh halimiz gibi birçok farklı unsurdan etkilenmekte, bunlara göre şekil almakta. Ayrıca, kıyafet kombini içerisindeki renk dağılımı ve kontrast renklere olan ilgi gibi kişisel tercihlere de bağlı. Renkli çorap, mottolu çorap ya da son dönemde kimi yerlerde rastlanan adıyla çılgın çoraplar, işte tam da bu çoktan seçmeli olasılıklar içerisinde aslında bize rahat ve zahmeti az bir kurtuluş sağlıyor.

Neden renkli çorap giymeli?

Önce şunu açıklamak gerek: Renkli çorap demek, akla gelen herhangi bir renkteki çorap, rastgele seçilmiş renkli bir çorap demek değil. En azından konuyu biz bu şekilde ele almıyoruz. Zarif bir elbise, mini etek, kot pantolon, erkekler için takım elbise ile renkli çorap kullanımından bahsediyoruz. Herhangi bir mevsimde, gündüz ya da gece gidilen ortam için uygun olabilecek renkli çoraplardan bahsediyoruz.

Yani hayat renkli, hayat hızlı, paçalar kısaldı, herkes vitrinde, her gün selfiler çekiliyor; çoraplar neden ön plana çıkmayacakmış ki? Hem de öyle bir çıkıyor ki, bu aksesuarı hakkıyla kombinleyenler şık görünüyor. Hayır, renkli çorap giyen şık görünmüyor. Hayır, renkli çorap ile şık görünmek çok kolay değil. Vazgeçin artık şu kolaycılıktan! Kadınlar genelde dikkat ediyor çoraplarına zaten ama birkaç ipucu yine de paylaşacağız. Erkekler de biraz özen gösterirse fark yaratarak öne çıkabiliyorlar. Burada flörtle ilgili bir ipucu verdim bile bak.

Renkli çorap seçmek için minik bir ipucu…

Bir reklamda bahsi geçmişti, hayatta renk önemlidir vs. şeklinde, detayına girmeyeceğim. Lakin şunu söylemekte fayda var, neden mi renkli çorap? Renksiz, siyah – beyaz, gri mi olmalı hayat? Öyle olsa çok sıkıcı olmaz mıydı? Günlük kullanıma, kombininize çoraplarınız sayesinde biraz ışık, biraz renk katmak –elbette tek başına, sadece çorabın rengiyle demek tuhaf ve abartı olur ama- enerjinizi, moral ve modunuzu etkileyecektir. Turuncu rengi gördüğünde içi ısınmayan var mı? Burada genel olarak şık görünmek anlamında bir konu işleyişimiz olsa da, kıyafetiyle birlikte komik kaçacak renkteki bir çorabı karanlıkta fark etmeden giydiği için gün içerisinde birlikte güldüğümüz bir arkadaşımız oldu geçenlerde. Kendisi de durumu komik buldu, çorap sayesinde modumuz değişti. Komik giymeyi tavsiye ettiğimiz gibi bir sonuca varmaya gerek yok ama örnekten yola çıkarak, renklerle oynayarak modunuzda değişiklikler yapmanız mümkün özetle.

Renkler demişken, kadınlar kış aylarında iyice kontrast yaratacak şekilde parlak ve renkli çorap kullanmaktan çekinmiyor. Bir dokunuşla ezber bozmak mümkün, işte o yüzden siyah çorap yeterince sıkıcı ve sıradan; gelsin çılgın kombinler, rengarenk çoraplar!

Renkli çorap modası ne kadar sürecek?

(Erkek çoraplarında) Birkaç senedir görmeye alıştığımız desenli ve renkli çoraplar yeni sezonda da (hatta önümüzdeki yıllarda da) hakimiyetini sürdürmeye devam edecek. Mevsim ve hava durumuna uygun çorap çeşidini seçmekte kimse zorlanmayacağına göre, renk ve tarz nasıl seçilmeli, ona karar vermek gerek. Bu açıdan ayrıca bir renkli çorap dosyası hazırlamakta fayda var gibi görünüyor; mesela flört amaçlı bir buluşmada ne renk çorap giymeli gibi.

Bu modanın henüz bizleri terketmeyi düşünmediğini göz önüne alırsak, kişisel tarzınızı renkli çoraplarla küçük küçük barıştırmakta fayda var.

İlk günden aşırıya kaçıp, genel tavrınız ya da tarzınızın dışında çıkmaya gerek yok. Neon gibi parlayan ya da renk karmaşasından ne olduğu belli olmayan çoraplar giymeye gerek yok. Neden? Giydiğinizde rahat hissetmeyecekseniz, o iş baştan yanlış başlamış demektir ve ilerleme kaydetmek çok zor olacaktır. Bu yüzden, kıyafet/kombinin genel renklerini içinde ince çizgilerle barındıran bir çorap tercih edilebilir. Çorabın ana rengini kombine tamamlayıcı olacak bir ton seçebilirsiniz. Tarzını sadelik üzerinden tanımlayan kişiler için bile uygun olan çizgili çoraplar aynı zamanda minimalist tercihler için de uygun ve monochrome (tek renk) tasarım/kombinler içerisinde kendisine kolayca yer bulabiliyor.

Renkli çorap modası erkeklere yaradı

Renkli çorap dersek, neredeyse çorabın icadına kadar yani sanayi devrimi sonrasındaki külotlu çorap icadına kadar dönebiliriz. Çünkü o dönemden beri kadın çoraplarındaki renk seçenekleri siyah ve beyaz ile başlamış olsa da hızlı bir şekilde arttı ve artmaya da devam ediyor. Simlisinden tutun, renk seçenekleri diz üstü ve külotlu çoraplara katmanlar ekleyerek artıyor. Yani renkli çorap bulmak kadınlar için hiçbir zaman sorun olmadı.

Renkli çorap neden moda oldu?

Son dönemde popüler hale gelmiş bir trend olan bu çoraplar, hem kadınlar, hem de erkekler tarafından farklı farklı kombinlenerek adımları capcanlı hale getiriyor ve enerjik, dinamik bir giyim stili oluşturuyor. Eskiden siyah ya da düz beyaz çorap giyilirdi ve ayakkabının içinde pek de dikkat çekmezdi. Çorap, bir aksesuar ya da şıklığı tamamlayacak bir adım olarak görülmezdi. Şimdi ise birçok rengiyle, birçok deseniyle göz kamaştıran çorapları giyerek sokaklar cıvıl cıvıl.

Renkli çorap denince, daha çok erkeklere yönelen bir akımdan bahsedildiğini unutmamak gerekir. Çünkü kadın çorapları zaten eskiden beri çeşitli renklerde. Dolayısıyla, erkeklerin en çok giydiği ayakkabıdan bahsetmek gerek ilk önce. Klasik ayakkabılar! Klasik ayakkabı ile renkli çorapları bir arada kombinlemek riskli olsa da başarılı sonuçlandığında çok cool bir görüntü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, kadınlar da külotlu çorap haricinde mesela soket çoraplar giyerek maskulen bir tarz yakalamış görünüyor.

Renkli erkek çorapları dikkat çekici ve tarz olmak isteyenlerin hizmetinde!

Peki doğru renkli çorap kombini nasıl yapılır?

Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; kot pantolonla kombinlediğimizde, sadece kot pantolonların paçasını kıvırmak yeterli olmamaktadır, aynı zamanda giydiğiniz ayakkabının bilekten düşük olması gerekir. Converse tarzı ayakkabılar bunun için idealdir.

Rengarenk çoraplar sadece kot pantolonla giyilmiyor elbette ama en fazla kombinasyon seçeneği de kot pantolonla olanlardır. Göz ardı etmemek gerek; kot pantolon giydiyseniz, pantolonun renginden farklı, hatta özellikle ayakkabı ile kontrast yaratacak bir çorap -ne renk olursa olsun- size özel bir görünüm verecek!

Eğer bilekten yüksek bir ayakkabıyı tercih ederseniz, ayakkabının ayak bileklerinizin baya üstünde biteceği ve bu yüzden çoraplarınızı göstermek adına kotunuzu yukarıya doğru büyük bir miktar katlamak zorunda kalacağınız için yanlış bir kullanım/kombin olabilir.

Bu kadar lafı geçmişken, bir tık uzaktaki erkek çorap modası sayfamızı da inceleyin!

Renkli çorap kullanım örnekleri

Renkli çorap kullanıma ilişkin birkaç örneği de aşağıdaki galeriye serpiştirelim ki tam olsun. Bu fotoğraflar arasında tarzınıza uygun olan da vardır, olmayan da. Birbirinden farklı kombin örnekleri sunarak, görsel anlamda çorapların ne kadar fark yaratabileceğini göstermek istedik.

Bu çorap kullanımlarından benim için favori olan lacivert üzerine pembe çizgili çorap ile klasik ayakkabı – takım elbise kombini. Renklerdeki kontrast ve abartıya kaçmayan hareketlilik ile dikkat çekiyor ama bunu yapmak için bağırmak durumunda kalmıyor kombin. Takım elbise giyen erkekler için küçük bir ipucu: Takım elbise giyerken her gün kravat değiştirmek mümkün olmayabilir. Renkli çoraplar ile ise, istediğiniz kadar çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Yani bir miktar kontrast bir renk ile gözleri çoraplarınıza yönlendirebilirsiniz.

Fotoğraflarda görülen diğer kullanımlar ve kombinler şık, uygun, tarz değil demek istemiyorum. Belli bir şıklık sıralaması da yok aslında. Renkli çorapların loafer türü ayakkabılar, bot, spor ayakkabı ve makosen ile kullanımlarına ilişkin örnekler. Aynı zamanda pantolonlar da farklı; kanvas, jean, kumaş pantolon ile renkli çorapların nasıl kullanılabileceği görülüyor örneklerde.