Erkekler çorap seçerken nelere dikkat etmeli

Siyah Çorap: Erkekler için şart mı?

Siyah erkek çorabı çok sık kullanılıyor

Siyah çorap belki kolay bir tercih olduğu için, belki de alışkanlık yüzünden oldukça sık kullanılıyor. Peki siyah çorabın dışında bir tercih tarz görünmenin kapılarını açar mı?

Tarz erkek çorabı gibi bir ön kabul ile hareket etmek hatalı kullanımlara yol açabilir. Teoride tarz erkek çorabı denen şey, doğru kullanılmadığında rüküş bile kaçabilecektir. Dolayısıyla, tarz görünmek için alışveriş yapmak gerektiğini düşünmek de mümkün ama aslında eldeki malzemeyi doğru kullanarak da erkeklerin tarz görünmesi mümkün. Dikkat edilecek 11 adım ile, çorap şıklığı edinmek, dikkat çekmek mümkün.

Siyah Çorap: Terk etmeden önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

 1. Emin olunamayan durumlarda koyu renk çorap tercih edilmeli.
  Kurumsal şirket çalışanları ya da bir davette (tabii davetin içeriğine göre değişir ama daha resmi davetler diyelim), güvenli yolu seçmek, koyu renk (özellikle siyah çorap) tercihinden geçer. Renkli çorapları ne kadar seviyor olsak da, radar altı kalmanın faydalı olabileceği durumlar da mevcut.
 2. Doku içeren çoraplar şıklık katar.
  Genel kabul gördüğü için ya da kıyafetlere uygunluğu sebebiyle tercih edilen koyu renk çorap kullanımı da aslında tamamen seçeneksizlik anlamına gelmez. Bu tip çoraplarda, dokularla oluşturulmuş çizgiler, örgü deseni ya da fırça izi benzeri desenler mevsime uygun bir ayakkabı ile sakin ama alımlı bir şıklık yaratmaktadır.
 3. Görünmeyen çorapları dikkatli kullanmak gerekir.
  Yeniliğe açık olmayan, kuralların daha belirli olduğu ortamlarda, orada bulunan kitlenin de (çorapsız) görünmeyen çorapların kullanımının bir tür zevksizlik olduğunu düşündüğünü öngörerek bileklerin görünmesine izin veren çorapları kullanırken özellikle resmi ya da formal-kurumsal denebilecek ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Bu görünümle dikkat çekmek amacı varsa, o başka bir konu tabii.

  Desenli, çizgili ya da düz renkteki çoraplarla nasıl şık olunur?

 4. Desensiz ama çarpıcı renkteki erkek çoraplar dikkat çekici olmaktadır.
 5. Çizgili, puantiyeli çoraplar ana ya da tamamlayıcı renk pantolona uyduğu sürece oldukça tarz bir görünüm vermektedir.
 6. Renkleri tamamlayıcı ya da kontrast kullanmak mümkün. Her iki seçenek de oldukça şıklık katmaktadır.
 7. Pantolon ya da ayakkabı deseni ile örtüşen çoraplar giymekten kaçının.
 8. Desen ile çok kontrast olmadığı sürece çılgın denebilecek görünümdeki çorapları her renk pantolon ile kullanmak mümkün.
 9. Pantolonun paçasını kıvırarak ya da ayakkabı bileğinde bitecek uzunlukta tutmak çorapların görünürlüğünü artırır.
 10. Giyilen kıyafete aykırı düşecek renkteki çoraplar kurumsal ortamlar dışında erkek çorap modasında öne çıkmıştır.
 11. Çorap çekmecisini düzenli tutmak, seçeneklerini görmeyi kolaylaştıracağı için daha doğru bir kullanım için kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır.

Daha önce değindiğimiz bir başka başlık belki biraz daha fikir verecektir; Erkek renkli çorap giyer mi?