Beyaz soket çorap

Soket Çorap: Beyaz ile tekrar gündemde!

Son birkaç yıldır ufak ufak kendini göstermeye, farklı tarz kullanımları başlamıştı ama yeni sezonda soket çoraplar uzun zamandır görmediği ilgiyi görecek. Geride kaldığı ve artık bir daha popüler olmayacağı düşünülen beyaz soketler birçok kişiyi yanıltmakla kalmadı. Aynı zamanda dokumasıyla olsun, desenleriyle ve ayakkabı tercihiyle çok öne çıkacağının işaretlerini de vermeye başladı. Bu trende ilişkin ilham almak istiyorsanız takipte kalmaya devam etmenizi öneririz.

Soket Çorap Nedir?

Genellikle siyah renkte ve erkekler tarafından kullanılan, kısa çorap olarak bilinen ve ayak bileğinin 3-4 parmak kadar üstünde biten çorap modelidir.

Soket Çorap Nasıl Giyilir?

Ne zaman giyilir ya da ne ile kombilenir diye sormak da mümkün ama aslında soket çorap nerede giyilir hepimiz gayet iyi biliyoruz. Çünkü konuya hiç de yabancı değiliz ve aslında neredeyse ilk çocukluk yaşlarımızdan beri giyiyoruz. O yüzden genel kullanımda çok sık rastlanır ve hemen hemen her tür kıyafet ile kombinlenmesi kabul görmüş bir kullanım çeşididir. Yakın zamanlarda ise soket çorap biraz daha farklı yorumlanmaya başlandı. Spor ayakkabı ile kullanan erkekler geçmişte pek hoş karşılanmamış olsa da, günümüzde kadınlar bunu sokak şıklığı, sokak modası şeklinde yorumlayarak gündeme taşıdı.

Sokak Modasının Parçası

Modanın yeniden yorumlanmasıyla birlikte eskiden rağbet görmüş tasarımlar, ürünler ve hatta çoraplar tekrar popüler olabiliyor. Modanın kendini 30 – 40 yıl gibi döngülerle kendini tekrarladığı ya da benzer ürünleri güncelleyerek tekrar yorumladığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak yeniden yorumlanan ve moda  olmuş tasarım ve kullanımlar genellikle eski halinden bir ayrışma yaşıyor, kullanım alanı ya da amacı açısından farklılaşıyor. Soket çoraplarda da durum böyle ve mesela eskiden renkli ve desenli üretilmeyen bu çoraplar, bugün en çok bu şekilde satışa sunuluyor ve gayet yoğun ilgi görüyor.

Soket Çorapları Kombinlemek

Gündelik giyim daha çok konfor odaklı giyime döndü. Bu yüzden şık olmanın yanında rahat olmak da önemli oldu. Bu yüzden yükselişe geçen sokak modasına paralel olarak soket çorap da kendine spor ayakkabılarla birlikte hemen yer buldu.

Soket çorabın, topuklu ayakkabı veya açık ayakkabı ile giyilip giyilemeceği ise hala tartışılıyor. Her ne kadar Dior ve Burberry gibi sektörün öncü isimleri defilelerinde açık ayakkabı ile soket çorap kullansa da günlük kullanımda henüz kendini ifade etmekten ya da yargılayıcı bakışlara aldırmayan kadınlar tarafından tercih ediliyor. Aslında soket çorabı pantolonlarla kombinlemek çok kolay. Skinny jeanler ile birlikte sneaker ayakkabıların içine soket file çorap giymek çok hoş görünüyor. Bol paça ve bilekte biten pantolonların altında herhangi bir ayakkabıyla görmek mümkün.

Modanın aykırı tarafında duranlar için iyi bir alternatif olarak görünüyor.

Soket çorap, belki de en çok kullanılan çorap çeşidi…

Özellikle erkekler tarafından yoğun olarak kullanılan soket çorap, her tür desen ve renkte üretilmesine karşın öne çıkanlar siyah ve beyaz renkleri. Ve 80’lerde moda olmuş, başka renk çorap giyenleri utanmak durumunda bırakan beyaz soket çorap geri dönüyor!

İlkbahar yaz modası başlığı altında kendine kocaman bir yer bulacak bir ipucu paylaşmak istiyoruz: Beyaz Soket Çoraplar!

beyaz soket çorap, elbise ve kalın topuklu açık ayakkabı ile kombinlenmiş.

Soket çorap topuklu ayakkabı ile giyilir mi?

Gündelik giyimin giderek daha fazla konfor düşüncesine odaklanmasıyla birlikte moda ya da şık görünmek başlıkları altında kendine yer bulan spor ayakkabılar ile -özellikle de beyaz spor ayakkabılar, sneakerlar ile- daha sık kullanılmaya başlayan beyaz soket çoraplar gayet cool görünüyor. Spor ayakkabı ile kullanımı zaten şu an yürürlükte ve üzerine pek bir şey söylemeye gerek yok. Fakat topuklu ayakkabılar deyince iş değişiyor! Beyaz soket çorap ile topuklu ayakkabı kombini herkese uymayabilir hatta itici bile bulunabilir. Elbette bazı uyarlamalar yaparak kendinize yakıştırdığınız bir kullanım bulmak mümkün. Aykırı olmakla ilgili cesursanız, herkes kullanmaya başlamadan topuklu ayakkabılarınızla kullanmaya bir an önce başlayabilirsiniz.

Gelelim botlara. Beyaz çoraplarınıza gözünüz henüz alışmadıysa, siyah botlarla kullanarak geçişi yumuşatabilirsiniz. Beyaz çorap ve siyah bot ikilisini günlük kullanımıza rahatça sokabilirsiniz. Sokak modası denince fakat beyaz soket çorapları günlük stilinize uyarlamanın farklı yolları da bulunuyor. Bu yeni trende alışma evresini rahat atlatmak için siyah botlar tercih edebilirsiniz. Beyaz çorap siyah bot ikilisini günlük stilinize rahatça dahil edebilirsiniz.

Bir başka tarz da maskülen kullanımda ortaya çıkıyor. Soket çorapları Chelsea ve/veya Oxford tipi ayakkabılarla birlikte kullanmak oldukça moda. Ayakkabılardaki maskülen havayı dengeleyen bir unsur olduğu için kombininizin diğer parçalarında da aynı dengeyi göz etmeniz sağlıklı olur. Bu maskülen kullanım, sadece beyaz değil başka renklerin de kullanımına imkan tanıyor ve böylece bir yandan modaya uyarken diğer yandan kendi tarzınızı ortaya koyma imkanı veriyor. Maskülen tarzdaki ayakkabı ve beyaz çorapları jean, şort ve etekle birlikte rahatça kullanabilirsiniz.

Bakalım moda başımıza daha ne işler açacak!

Külotlu çoraptan vazgeçmeyenler ise ilkbahar – yaz tavsiyelerini gözden geçirmek isteyebilir. Ayrıca, erkekleri de ilgilendiren bir konu daha var: Renkli çoraplar!